Arama,Motoru,Optimizasyon,Motorlar
Ana Sayfa Products Expres Bilgi Kayit Motor Motorkural Contact Referans
.....
Deutsch ...English

Website,Arama Motoru Optimizasyonu=Googlebot'u ne zaman engellemek doğrudur??

Google, website sayfalarının analizinde çeşitli araclar kullanır. Bunlardan en önemlisi de robot dosyasıdır. Başlangıcı ise ; User-agent satırına bot adını ekleyerek bu araclardan istediğinize erişimi engellenebilir. Websitenizin büyük arama motorlarından tercih etmek istediğinize,istediğiniz kurallar çerçevesinde listelenmenizi sağlamaya yarar. Seo uzmanı tarafından yapılmasında fayda vardır. Burada kendi işimi kendim de yapabilirim diyenlere, en ufak bir hatanın dahi nelere mal sebep olabileceklerini hatırlatarak ve uyararak açıklamalarda bulunduk.

Bu tür dosyanın yapılmamış olması websitenizin sayfa ve dizinlerinin geç indexlenmesine sebep olur. Mesela , contact "c" harfi ile başladığından websitenizin diğer daha önemli sayfalarından daha önce indexe alınmasına sebep olur. Hatta belkide çok önemli dizinlerinizin crawl-index dışı kalmasına sebep verebilir. Bu nedenle hayati önem taşıyan bu örümcek-robot dosyasının arama motoru optimizasyonu için önemli bir mihenk taşıdır. Size tavsiyemiz, SEO SERVİSİ diye ortaya çıkan firmaların, kendi sitelerinin ilk 30 içinde yapılacak kontrolden sonra o firmanın; robot ve site haritalarının olup olmadığının kontrol etmeniz, kendisine bile faydası olmayacak firmalardan uzak durmanızı sağlayacak, tam olarak bu işleri bilen seo-webmasterlar ile sorunsuzca çalışmanıza güven duygusu oluşturacaktır.

Websitenizi ziyaret eden bazı googlenin ,site indexleme de kullandığı Googlebot'u engellerseniz "Googlebot" ile başlayan botların tamamı engellenir. Googlenin website optimizasyonunda crawl-index için kullandığı botlar vardır.

Googlebot: website sayfalarını ve metatag kodlarını,içeriklerini belli aralıklarla tarar,
Googlebot-Dance ; website keywords vs izahatlarinin original - kopya vs denetler
Googlebot-Mobile: mobil dizinimiz ilgili sayfalar tarar
Googlebot-Image: resim dizinimiz ilgili sayfalar tarar
Mediapartners-Google: AdSense ieriini belirlemek ilgili siteleri tarar. Yalnzca sitenizde AdSense reklamlar gösteriyorsanz sitenizi taramak işin bu botu kullanır.

Adsbot-Google: AdWords web sayfası kalitesini işaretlemek için sayfaları tarar. Yalnzca sitenizin tanıtımın yapmak için Google AdWords' kullanyorsanz bu botu kullanır. Bu bot ve bu botun sitenizin belirli bölümlerine erişimini engellemek için yapabilecekleriniz hakknda daha fazla bilgiyi aşağıdaki örnekleri inceleyerek öğrenebilirsiniz. Arama Motoru Optimizasyonu sistemi hakkında açıklama.

Googlebot'u tamamen engellemek için aşağıdaki söz dizimini kullanabilirsiniz:

User-agent: Googlebot
Disallow: /

Googlebot'a zin Verme
Googlebot dışında tüm botlara erişimi engellemek istiyorsanz aşağıdaki söz dizimini kullanabilirsiniz:

User-agent: *
Disallow: /

User-agent: Googlebot
Disallow:

Googlebot, herkese yönelik olan bağlantı değil, kendisine yönelik olan bağlantı izler.

Izin Ver uzantsı
Googlebot, robots.txt standardnn izin ver adlı uzantısını tanır. Diğer arama motoru botlarnn hepsi bu uzantıyı tanımayabilir, bu nedenle ilgilendiğiniz diğer arama motorlarının bu uzantıyı tanıyıp tanımadığını kontrol edin. İzin ver satırı, tipik izin Verme satırı gibi alır. Tek yapmanız gereken izin vermek istediiniz bir dizini veya sayfayı listelemektir.İzin Verme ve izin Ver satırlarını birlikte kullanmak isteyebilirsiniz. örneğin, bir alt dizinde bir tanesi hari tüm sayfalara erişimi engellemek için aşağıdaki girişleri kullanabilirsiniz:

User-agent: Googlebot
Disallow: /klasor1/
Allow: /klasor1/dosyam.html

Bu şekildeki emir-komut girişi , klasor1/dosyam.html adındaki klasor1 dizinindeki, dosyam.htm harici tüm sayfaları engelleyebilir. Aslında bu daha ziyade indexlenmesi istenmeyen resim vs için kulllanılır. Profesyonelce yapılması gerekir.

Googlebot'u engelleyip başka bir Google botuna (Googlebot-Mobile gibi) izin vermek isterseniz izin Ver kuralının kullanarak söz konusu bota erişim izni verebilirsiniz.

Örneğin:
User-agent: Googlebot
Disallow: /

User-agent: Googlebot-Mobile
Allow: /

Disallow: / = Bu komutun manası HİÇ BİR ŞEYİ GÖRME-İNDEXE ALMA demektir. Veya, slaç eki sonrası klasör,resim veya dosya adı yazılır.

robots.txt dosyamı nereye yerleştirmeliyim?

Robots.txt dosyası, etki alannın kök dizinine(ana klasöre) yerleştirilmeli ve "robots.txt" olarak adlandırılmaldr. Botların bu dosyayı yalnzca etki alan kök düzeyinde kontrol etmesi nedeniyle, alt dizinde bulunan bir robots.txt dosyası geçerli değildir. Örnein, http://www.example.com/robots.txt geçerli bir konumdur. Ancak, http://www.example.com/mysite/robots.txt geçerli bir konum değildir. Bir etki alannn kökne erişiminiz yoksa, erişimi Robots META etiketini kullanarak kısıtlayabilirsiniz.

Websitenizde yapacağınız tüm değişiklerin, 90-180 gün arası ceza almasını önlemek için ,arama motoru kayıt ve optimizasyonunda robotların önem verdiği kurallara uymak için sabırlı olmalısınız. Mesala, eski optimizasyon firması, web sitenizi hatalı optimize etti; sayfaları spam yaptı( aynı meta tagları tüm sayfalara yapıştırdı), keywordları, zenginleştirmedi veya rastgele kelimeler seçti. Google arama terimleri ile uyuşmadı. Bu tür vahim hatalardan kurtulmanın yolu robot.txt dosyasında disallow seçeneğini kullanarak dosya oluşturmanızdır.

Engellemek istediğim her dosyayı listelemek istemiyorum. Kalp elemesi kullanabilir miyim? Evet, Googlebot bazı şablon elemelerini yorumlar. Bu, standardın genişletilmiş halidir ve tüm botlar buna uymayabilir.

* karakterini kullanarak bir karakter sırasıyla eleme
Bir karakter sırasıyla elemek için (*) yıldız kullanabilirsiniz. Örneğin, özel ile başlayan tüm alt dizinlere erişimi engellemek için aşağıdaki girişi kullanabilirsiniz:
User-agent: Googlebot
Disallow: /ozel*/

Bir soru işareti (?) içeren tüm URL'lere erişimi engellemek için aşağıdaki girişi kullanılmalıdır:
User-agent: *
Disallow: /*?

$ karakterini kullanarak URL'nin biti karakterleriyle eleme
URL sonu elemeyi belirtmek için $ karakterini kullanabilirsiniz. örnein, .asp ile biten bir URL'yi engellemek için aşadaki girişi kullanabilirsiniz:
User-agent: Googlebot
Disallow: /*.asp$

Bu kalp elemesini, izin Ver yönergesiyle birlikte kullanabilirsiniz. örnein, ? bir oturum kimliğini gösteriyorsa bu eşleri içeren tüm URL'leri düşleyerek Googlebot'un ayn sayfalar taramasın önleyebilirsiniz. Ancak ? ile biten URL'ler, eklenmesini istediğiniz sayfann sürümü olabilir. Bu durumda, robots.txt dosyanz aşağıda gsterildiği biçimde ayarlayabilirsiniz:
User-agent: *
Allow: /*?$
Disallow: /*?

Disallow:/ *? satr, ? ieren URL'lerin tümün engeller (daha ak belirtmek gerekirse, alanınızla başlayan ve ardından herhangi bir dize, bir soru işareti ve herhangi bir dize gelen URL'lerin tümünü engeller).

Allow: /*?$ satr ? ile biten tüm URL'lere izin verir (daha ak belirtmek gerekirse, alanınızla başlayan ve ardından bir dize ve bir ? gelen ve ? işaretinden sonra hiç karakter içermeyen URL'lerin tümüne izin verir).

Seo-Webmaster robots.txt ile URL'leri neden kisitlar ?

Google, bir robots.txt kısıtlaması nedeniyle bazen istenmeyen URL'yi komple hicbir sekilde tarayamaz. Bu bir dizi nedenlerden dolayı webmasater-seo tarafindan yapilmis olabilir. Robots.txt dosyanız Googlebot'u tamamen engellemesi sadece web site yeni tamir ve onarim sırasında googlebotun bu sayflarin tum hafizasini silmek ve yeniden yapildiginda indexe kolay girmeyi saglar. Genellikle bu bir hata değildir. Bu URL'yi taranmasini önlemek için özel olarak ayarlanmış bir robots.txt dosyanız olmasidir.

Arama Motoru Optimizasyonu-Meta Tag etiketi kullanarak sayfalari
engelleme veya kaldrmanın anlatımı:

Spiderbot tarayıcisini bu tur sayfalara erişmesini engellemek için bir robots.txt dosyası kullanmak yerine robotlara sayfayı dizine eklememe komutunu vermek icin arka sayfasindaki HTML'ye bir <META> etiketi ekleyebiliriz. Bu standart, komut sekli http://www.robotstxt.org/wc/exclusion.html#meta adresinde (ingilizce) aciklama var.

Sitenizdeki bir sayfann hiçbir robot tarafndan dizine eklenmemesi için aşağıdaki meta etiketi sayfanzn <HEAD> kısmna yerlestirmeniz gerekir: Biz genellikle bunu robots.txt dosyasinda yapmayi uygun goruyoruz. Cunku, ilerde kaldirilmasi gerekirse daha kolay olmaktadir. Aksi halde tum web site sayfalarinin kontrol edilmesi gerekir.

<META NAME="ROBOTS" CONTENT="NOINDEX, NOFOLLOW">

Sitenizdeki bir sayfanın diğer robotlar tarafndan dizine eklenmesine izin verip yalnzca Google'n robotlarn engellemek istiyorsanz aşadaki meta etiketini sayfa arksindaki bolumde kullanmaniz gerekir.

<META NAME="GOOGLEBOT" CONTENT="NOINDEX, NOFOLLOW">

Robotlarin sitenizdeki sayfayı dizine eklemesine izin verip giden Backlinkleri izlememe talimat vermek için asagidaki meta etiketi kullanmaniz gerekir: Aslinda web site tasrimini ve optimizasyonu siparisi icinde bulunan bu aciklama sadece kendi isimi kendim yaparim diyenleredir.

<META NAME="ROBOTS" CONTENT="NOFOLLOW">

Robotlarn sitenizdeki sayfayı dizine eklemesine izin verip söz konusu sayfadaki resimleri dizine eklememe talimat vermek için aşağıdaki meta etiketi kullanmanz gerekir: Faydasi ise Goolenin image aramasinda urun resimlerinizin kopyalanmamasi saglamak icindir.

<META NAME="ROBOTS" CONTENT="NOIMAGEINDEX">

Arama Motoru Optimizasyonu için robots.txt dosyasinin seo webmaster tarafindan
yapilip yapilmadığını nasıl denetlerim?

Herhangi bir Browserin "search" kutucuguna domain adiniz/robot.txt yazip arattirmaniz size bu sonucu verir. Hatta yukarda bahsettigimiz kurallara uyup uymadigini bile bizzat gorursunuz. robots.txt analiz araci robots.txt dosyasinin Googlebot'un okuduğu gibi okur. Ara bir satırda söz dizimi hatası belirlerse Googlebot soz konusu satır tanımayacak demektir. Bu arama sadece Google user-agent'lara yönelik (Googlebot gibi) o web sitesi icin ne yapip yapmayacagi komut dizisidir. Diğer botlar ise robots.txt dosyasını aynı şekilde tanımayabilir. örneğin, Googlebot standart tanımanın genişletilmiş bir biçimini destekler. Bunun manasi "Allow" ve Disallow" gibi tercih yapma durumundadir. Bunun faydasi ise web sitenizin arama motorlarina kayıt sonrasi on planda olan sayfalarin indexlenmesini saglamaktir.

Bir robots.txt dosyası etki alanınn kök dizininde bulunuyorsa, bu aralar Google'n dosya hakknda edindiği aşadaki bilgileri listeler:

Sitenizdeki geçerli robots.txt dosyasına bir bağlantı.
Google dosyayı son indirdiğinde; dosyayı bu tarihten ve saatten sonra değitirdiyseniz, değişiklikler önbelleğe alınma sırasında gösterilmez. Arama Motorları ptimizasyonunda yaptığımız bazı hizmetleri böylece kısada olsa anlatmış olduk.

Aslinda burada aciklamaya calistigimiz ; arama motorları optimizasyonu islerinin sadece bir halkasi olup, hatali veya eksik olmasinin onemini anlatmaya calistik.arama motoru optimizasyon

arama motorlar optimizasyon

 


arama motorlar optimizasyon

 

arama motoru optimizasyonu

 

arama motoru optimizasyonu

 

arama motoru optimizasyonu

arama motoru optimizasyonu

 

arama motorlar optimizasyonu

 

arama motoru optimizasyonu

 

arama motoru optimizasyonu

 

Arama,Motoru,Optimizasyonu,Motorlar
arama motoru optimizasyonu

arama motoru optimizasyonu

 

arama motoru optimizasyonu

 

 

 

 

 

| Sitekelime | Products | Express | Onemli| Paketler| Web Motor | Contact | Motor Kural | Referans | Kurallar | Faz.Kayıt | AnaSayfa | Resources | LinkpartnerTR | LinkpartnerEN| LinkpartnerDE|

Linkpartner

Exchangelink1

Exchangelink2

Not:Genel ahlaka aykiri web sitelerinin arama motoru optimizasyonu ve kaydn yapmyoruz.

 
 
arama motoru optimizasyon
SSL 128 bit extra koruma ile guvenli alisveris
arama motor optimizasyon
:: All rights reserved..Eylul 2008© ::
Bu sayfa 21 Nisan 2017 de guncellenmistir.